Jdi na obsah Jdi na menu
 


III. ČÁST - 5. Dopisy bývalých milenců a jiné těžkosti

18. 2. 2008

Čtvrtá kapitola

Severusi,

 

Lynx je nemocný, co mám dělat?! Chytil nějakou kopřivku nebo co. Přemísti se k nám!

 

Lucius.

 

*

 

Luciusi,

 

přidej do oranžového lektvaru špetku drceného kořene routy a neotravuj!

 

Naštvaný Severus

*

 

Snape,

 

vůbec to nepomohlo, má teď ještě červený zadeček!

 

*

 

Malfoyi,

 

tak ho přebalujte!

 

Měls dávat pozor, když jsem tě ty lektvary učil!

 

*

 

Snape,

 

zvedni se a konečně se tady objev! Narcissa je zoufalá, znova blázní!

 

*

 

Nemůžu!

 

*

 

Lžeš! Lynxovi není dobře a ty jenom lžeš!

 

*

 

Ani když poprosíš, nemůžu!

 

*

 

Tak si vezmi toho zasrance s sebou! Je mi to jedno, hlavně dojeď!!!

 

*

 

Dopisování si s Malfoyem byla pro Severuse vždycky nepříjemná záležitost. Zvlášť v téhle době, protože Harry bude brzy ve stádiu, kdy se plod  musí vyjmout. Kdyby teď odjel a vzal Pottera s sebou, mohlo by se stát, že to do chaty u jezera už prostě nestihnout.

 

Na druhou stranu touží po tom vědět, co se malému Malfoyovi stalo. Protože totéž se může stát i jeho synovi. Chce být připravený. Bude si o tom muset s Harrym promluvit.

 

Příležitost se naskytla u dalšího jídla. Tedy jídla... krmení dravé zvěře. Potter má neuvěřitelné chutě, při prvním dítěti to tak nebylo.

 

"Harry, rád bych zajel za známými. Mají syna, který se narodil stejně jako nám a je nemocný."

 

"Skvělé, aspoň se podívám, jak se chová a tak. Dítě jsem vlastně vždycky viděl jen z dálky," Potter se usměje a pohladí téměř neexistující zvětšeninu na břiše.

 

"Jak se jmenují?" zeptá se ještě. Severus uvažuje, jestli mu jméno může něco prozradit. Nakonec rychle vymyslí polopravdivý plán.

 

"Malfoyovi, možná je znáš. Jejich syn s tebou chodil do stejného ročníku v Bradavicích."

 

"Samozřejmě, Draco. Jak se má?"

 

"Umřel. Ale to není to nejdůležitější, Harry. Jeho matka z toho zešílela a říká teď nesmysly. Možná si ji trochu pamatuješ."

Potter si pamatoval. Elegantní dlouhovlasá blondýna, která byla důstojnou manželkou Luciuse Malfoye. Smrtijeda.

 

"Doufal jsem, že Malfoy je v Azkabanu." Severus se na něj vyčítavě podívá a zvedne obočí.

 

"Vážně? Divím se. Je vidět, že se ti paměť nevrací. Byl to tvůj milenec. Ještě přede mnou..." nechá řečené viset mezi nimi.

 

Harry se cítí hloupě, takhle to Severusovi připomenout...

 

"Promiň, nepamatuji si to." Zvedne svoje tělo ze židle a sedne si Snapeovi na klín. Horce ho políbí, aby zahojil vlastně nikdy neexistující ránu.

 

"Už jsem se přes to přenesl. Máme jiný problém. Je možné, že se nestihneme vrátit dost brzy, abych vyjmul naše dítě, Harry. Můžu vzít všechno co potřebuji s sebou, ale znamenalo by to, že tam budeme muset zůstat. Lektvar se nesmí během vývinu zkalit."

 

"Aha, ale Malfoyovi mají přece velký dům, ne?" Severus se nad jednoduchostí téhle myšlenky musí usmát. Není to příjemný úsměv a Harry si vzpomene na dávné chvíle v učebně lektvarů.

 

"Ano, mají velký dům, ale tobě se snad chce žít s nimi několik měsíců?!"

 

"Oni potřebují tvoje znalosti a já bych chtěl vědět, co může malému uškodit. Takže bych to klidně zkusil."

 

"Nevíš spoustu věcí, Harry," snaží se Severus zabránit tomu, aby se Potter rozhodl zbrkle. Mohli by toho pak litovat všichni čtyři.

 

"Tak mi je vysvětli!"

 

Snape se zamyslí. Absolvovat další hádku na téma ztracené minulosti se mu nechce. Navíc mu po několika pokusech došlo, že je to úplné mrhání časem.

 

"Nemá to cenu, určitě si brzy vzpomeneš." Místo odpovědi mladíka políbí. Je si vědomý toho, že během jejich rozhovoru přiletěla další sova od Malfoyů, ale v téhle chvíli mu to nepřijde důležité.

 

Dopis od ní si vezme až po několika promlaskaných minutách.

 

Čekám na odpověď!

 

No to je sice možné, pomyslí si Severus, ale já ti zatím odpovídat nehodlám.

 

"Harry, zabalíš nám? Vypadá to, že se Lynxův stav zhoršil."

 

"Lynx? To je ale stupidní jméno..." řekne nahlas Potter a odejde si připravit kufry. Snape se nad jeho slovy pozastaví. Sami ještě o jméně nepřemýšleli, ale možná by měli začít. Když se Lynx Potterovi nelíbí, budou mít možná zdlouhavý problém. No ale vždyť by bez hádek byla nuda, nemyslíte?

 

***

 

Lucius, i když nemohl vědět kdo se přemístil na hranici pozemku, vyběhl nemalfoyovským tempem vstříc příchozím.

 

"Severusi, nevíme co dělat. Je to strašné, pořád jenom spí."

 

"To je snad dobře, ne? Aspoň neotravuje!" Severus jednou rukou přidržuje velkou krabici s věcmi a druhou Harryho. Zatočila se mu hlava. Snapea to trochu vyděsí, protože takové problémy rozhodně v prvním těhotenství neměl.

 

"Nejsi vtipný! Co je s Potterem?"

 

"Nic ti do toho není!" Během chůze se Harry trochu vzpamatuje a může znova obdivovat Malfoy Manor.

 

"Dobře, nerozčiluj se a pojď." Všichni tři dojdou do haly, kde leží malá přenosná postýlka s dítětem. Severus na první pohled zjistí, že dítě uvnitř rozhodně nevypadá jako půlroční. Kdepak, tipoval by mu tak dva roky.

 

"Harry, běž si sednout. Luciusi, dej mu nějaké jídlo..."

 

"To můžou skřítci," snaží se ho přerušit Malfoy, ale Severus se nedá. Pohledem dá jasně najevo, že chce a-b-y-v-y-p-a-d-l. Nakonec oba doopravdy odejdou. Harry ještě zúčastněně mluví cosi o tom, že všechno bude v pořádku.

 

Severus odhrne pokrývku a sáhne na malé tělíčko. Má teplotu. Z cestovního pláště vytáhne speciálně zředěné lektvary, vhodné pro mimina. Původně měl v plánu s nimi šetřit, ale netušil, že Lynx tak rychle vyroste. Spotřebuje jich téměř polovinu.

 

Vezme malého do náruče a dojde do své bývalé laboratoře. Hůlkou opatrně posouvá krabici před sebou, aby nepoškodil zmenšené sklo uvnitř.

 

"Lynxi, probuď se." Malé dítě ho poslechne a otevře oči.

 

"Tak se podíváme co tě bolí..." řekne nahlas, snad doufá, že hlas malého Malfoye uklidní.

 

"Hlavička." Zcela nečekaně se ozve z malých růžových úst. Severus se lekne. Takhle brzy... ano, on věděl, že dítě nebude úplně "normální," ale stejně je překvapený. Chytne dítě za napřažené ruce a to si bez problémů sedne.

 

"A taky mě bolí v krku." Snape, naprosto zaskočený, jemně projede blonďaté vlásky. Už nejsou chmýřím, ale mají stejný barevný odlesk, jako měl Lucius, když byl mladší.

 

"Dobře, podívám se na tebe. Srazil jsem ti teplotu... víš, co to je teplota?"

 

"Nevím, maminka s tatínkem se se mnou nikdy nebavili, nemohl jsem se zeptat."

 

"A od kdy mluvíš?" Severus se ptá vlastně jen naoko, aby dítě zabavil. Zatím okolo něj kouzlí a snaží se zjistit co nejvíc o jeho stavu.

 

"Nevím."

 

"Dobře, ještě ti dám jeden lektvar, jinak jsi úplně zdravý. Nechápu, co způsobilo tu teplotu." Lynx vypije obsah lahvičky.

 

"Vezmu tě do náruče a donesu k tátovi, má o tebe strach." Severus si pořád není jistý, jak se chovat.

 

"To je v pořádku, dojdu sám, jen mě postav na zem." Severus tomu nevěří, ale zkusí dítě poslechnout. Po několika velice neumělých krocích, kdy Lynx málem upadl, stojí u dveří a čeká, než Snape otevře.

 

Lucius je nadšený z potomka, který najednou mluví, chodí a je zdravý. Všichni jsou nadšení... dokonce i Narcissa vylezla ze svého pokoje. Sice je neupravená, dá se říct až špinavá, ale vřelý úsměv tohle všechno vynahrazuje.

 

Když skřítek donese oběd, mračí se jen jediný člověk. Analyticky založený mozek Severuse Snapea to prostě nemůže pochopit.

 

***

 

"Miláčku, naše dítě bude taky takové?" Severus nad tím dlouho uvažuje a tak trochu se bojí, že má Harry pravdu. Co když bude vývoj dítěte postupovat pořád takhle rychle? V kolika nakonec umře? Ve dvaceti? Třiceti? Pro kouzelníka velice nízký věk. Snaží nepřipouštět si to.

 

Protože to by byl velký problém, dokonce takový, který by ani on nemohl vyřešit. Co by mu potom zbylo? Po všech těch snahách? Zemřít.

 

"Nevím, to se teprve uvidí. Zítra postavíme laboratoř a hned udělám další testy. Uvidíme."

 

Harry se hned při obědě zeptal Malfoyových, jestli tady můžou zůstat. Cissa měla sice spoustu připomínek, dokonce i narážek na Potterovi vymazané vzpomínky, ale nakonec dovolila. Lucius ji vlastně ukamenovat argumenty. Poukázal na fakt, že Lynx potřebuje mimořádnou péči a nikdo jiný než Severus není k dispozici.

 

"Dobře, dobrou noc." Poslední políbení večera. Než jde celé Malfoy Manor spát.

 

***

 

Za tři dny musel Severus vyjmout i jejich dítě. Bylo načase začít se zamýšlet nad tím, jak si nyní uspořádají život. Teprve jasná jistota, že se od Malfoyových jen tak nehnou, donutila Snapea k dlouhé rozmluvě s Harrym. Vysvětlil mu, že by byl rád, kdyby se s obyvateli domu stýkali minimálně, aby Harry zbytečně nevyužíval skřítky a hlavně, aby příliš zvědavě nenakukoval do neobydlených i obydlených částí domu. To poslední Harryho mrzelo nejvíc, co má celé dny dělat?

 

Podobný rozhovor ho čekal i s Narcissou a Luciusem. Okamžitě odhlásili Denního věštce i ostatní deníky. Návštěv moc Malfoyovi nepřijímali kvůli Lynxovi, ale několika kouzelnickým rodinám pro jistotu poslali pohledy z druhého konce zeměkoule. Nejtěžší ovšem bylo donutit Ciss, aby mlčela. Jak Lucius správně napsal do jednoho dopisu, její stav se vrátil do starých kolejí. Malfoy to s ní sice uměl, ale stejně se mohl Severus permanentně bát, že Harrymu zamotá hlavu.

 

Občas uvažoval i o tom, dát ji ke Svatému Mungovi. Ale o tom nechtěl Lucius vůbec slyšet, prý by to byla strašná rodinná potupa. Nakonec jí vyhradili místnosti a z těch se víceméně nesměla hnout. Měla všechno, co potřebovala, a zároveň nikoho neohrožovala. Lynx za ní rád občas zašel, nechával si od ní předčítat knížky a učit se. A potom se to obrátilo. Bylo to někdy v době, kdy lektvar okolo Severusova syna začínal získávat potřebnou barvu. Lynx se naučil číst.

 

Fyzicky vypadal na téměř čtyři roky, psychicky vyspělý byl aspoň na sedm. To trochu znejisťovalo všechny rodiče, budoucí i nynější.

 

Co přese všechno děsilo Harryho ještě víc bylo, že neprošel návrh jeho jména. James se zdál oběma starším mužům nedostačující, prý takové obyčejné jméno nemůže mít tak významný nositel! Potter se s nimi hádal, že když to má být jméno latinské a vznešené, může to být klidně i uerthra - močová trubice. Dva dny s ním Severus nemluvil, ale nakonec se domluvili. Tabellarius /posel/ James Snape-Potter. I to jim vysloužilo od Malfoye spoustu smíchu, ale oba byli relativně spokojení a nedali se odradit.

 

Když dítě dorostlo, spokojení rodiče ho vyňali a uložili do postýlky, projevil se v tu chvíli Lynxův magický potenciál. Lynx ucítil teplo, na srdci velký tlak a okolo něj se začalo jiskřit. Přemístil se intuitivně do laboratoře k malému Tabellariovi a pohladil ho. Nevěděl, jak to dokázal, ale malé dítě otevřelo oči a ukradlo mu srdce.

 

Severus a Harry zírali s otevřenýma očima na scénu před sebou. Do té doby, než se oba chlapci přemístili neznámo kam.

Šestá kapitola

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(Kaldora, 19. 4. 2008 0:08)

Ach, dopisy milenců... Tahle část byla... nemám jiné slovo - dokonalá.

Pak... zrychlení. Napínavé a vyvolávající otázky. Spirála se stahuje a vysvětlení se... blíží? Nevím proč, ale mám strach...

...

(Profesor, 20. 3. 2008 15:39)

Uf. Tohle mi vyrazilo dech.

...

(Lilithka, 16. 3. 2008 20:37)

Rose, škola je bohužel důležitější :(.

Mem, možná už má Pan Dokonalý všech inteligentů dost :D.

Blanch, děkuji za kompliment!

:))

(Blanch, 27. 2. 2008 23:01)

A to se mi na tobě tak moc líbí..ve většině příběhů, co čtu, předpovím, co tam bude. Ne, že by se mi ty povídky pak nelíbily, ačkoliv se většinou trefím, i když to neřeknu nahlas...a vím, jak co dopadne..ale u tebe nikdy nevím a tím spíš s emi to líbí, protože mi vždycky vyrazíš dech :))

...

(Memorin, 22. 2. 2008 19:39)

Ježiši...
Velmi, velmi! Originální!!!

Co mi to děláš?!

Jen jedna věc... mohla bych nějaké vysvětlení, proč Pan Dokonalý miluje takového primitiva?
Nebo mám jen lehkou averzi vůči kladným postavám?

Co ještě říct?
Piš dál!

For Lilithka

(Rose, 21. 2. 2008 17:23)

Bohužel zatím ne, musím teď dělat ještě nějaké věci do školy a taky vyčkávám na tu vhodnou náladu, ale nějaký námět už mám.

...

(Lilithka, 20. 2. 2008 16:26)

Matado dneska se na poslední kapitolu vrhnu, tak to snad konečně dopíšu a zítra vložím.

Wigy, díky :D.

Blanch, rozesmálas mě :). Když si takový rozhovor představím, jdu do kolen já :D. No, jsem ráda že nevíš, nesnáším být předvídatelná.

Bilkis, Potter je vůbec taková atomovka... jsem pro zákaz jaderných zbraní, jen tak mimochodem :).

Rose, napsalas něco? Když jsem tě rozpumpovala? ;)

Frox, takovou škálu emocí jsem nečekala. No ale co bych se nepřiznala, doufala jsem v ně. Přece jsem ti slíbila, že Lynx bude důležitý. Moc Ti děkuji!

Doufám, že pokračování bude co nejdřív, protože jak přijede spolubydlící, mám utrum. Víkend u mě už má zabraný jedna krásná slečna z HSS, takže vlastně jestli něco chci napsat, musím dneska. Jen pro informaci, zatím má povídka 45 stran, což je u mě bude z dokončených povídek absolutní rekord. Nějak mě naši dva mazlíčci (Pottera nepočítám, to je spíš veš) až moc zaujali...

Páni!

(Frox, 20. 2. 2008 15:07)

Dopisy na začátku mě pobavily, Harryho přítomnost na Malfoy Manor zarazila, Narcissino obnovené šílenství trošku znervózňovalo, Malfoyova obava o Lynxe až dojemná, ačkoli vím, že je to prostě jen "dědic". No a konec mě přimrazil k židli. Děťátko Severuse a Harryho, na které jsem se tolik těšila, unesl Lynx, o němž jsem dychtila vědět, co nejvíc.

Mrazí mě, když nechávám do mysli vplouvat ty nejhorší a nejdivočejší představy, jak to bude pokračovat s oběma dětmi...

Bravo, Lilithko!

Mazec:)))

(Rose, 19. 2. 2008 15:30)

Teda ta poslední věta mě taky dostala.
Ta povídka je přímo našlapaná napětím a nepředvídatelnou magií, šmante úplně mě to rozpumpovalo:))))))))))))

...

(Bilkis, 19. 2. 2008 6:08)

Tak a teď jsem zase úplně mimo... Kampak asi chlapci zmizeli? Koukám, že pořídit si dítě s Potterem je asi jako vyzkoušet na zahradě atomovku, dokážeš si přesně představit, co se stane, ale když to přijde, je ti to houby platné... No, napnula jsi mě zase parádně!

:))

(Blanch, 19. 2. 2008 1:03)

uerthra :)))) Tak u toho jsem skoro padala do kolen :))

Začíná to mít pěkný zamotaný příběh, což? To si pánové pěkně naběhli mít takové geniální dítě. Do roka jim umře :) To aby si každý rok pořizovali nové.
A pak vidím ty rozmluvy: "Miláčku, chtěl bych zase dítě."
"Ne, tenhle rok máme pauzu, počkej si za rok."

Jsem zvědavá, jak to nakonec se Snapem a Harrym dopadne, jestli Harry znovu získá vzpomínky. U tebe člověk nikdy neví :))

=oD

(Wigy, 18. 2. 2008 19:00)

Téda, Lil, ty mě děsíš!!!=oD A jinak naprosto dokonalý asi jako vždy...=oD

...

(matada, 18. 2. 2008 18:43)

jejda:) a to som si myslela, že viac to už zamotať nemôžeš:) touto poviedkou si ma úplne dostala - už sama neviem čo mám čakať a čo si o kom myslieť a tak teraz zas raz ostávam vo vytŕžení očakávajúc pokračovanie:)

Len jedno malinke upozornenie - máš malý preklep v slove urethra;)

HUPS...

(Blesk, 18. 2. 2008 17:51)

To se na tohle dá říct...? Jedině snad, že se chybička občas vloudí... :D

...

(Silwen, 18. 2. 2008 17:40)

Tak teď už opravdu nevím, co si mám myslet... :0D Byla sjem napnutá, co že se to teď bude dít. Lynx mě samozřejmě překvapil.
Musím říct, že závěr ve mně vyvolal spíš smíšené pocity. Ale věřím, že poslední kapitola leccos vysvětlí. :0)