Jdi na obsah Jdi na menu
 


120 dní Sodomy

17. 3. 2007
Ke konci vlády Ludvíka XIV. se čtyři muži "spojili k nejzvláštnějšímu podniku chlípnosti, jaký kdy byl vymyšlen". Jednalo se o vévodu z Blangis, jeho bratra biskupa, prezidenta Curvala a zbohatlíka Durceta. Tito šlechtici měli opravdu neobvyklé sklony. Podle svých vlastních slov byli přesyceni běžnými rozkošemi. Obyčejné prožitky nebyly už dost dobré pro jejich zjemnělé smysly. Toužili a potřebovali stupňovat intenzitu svých zážitků a díky svému bohatství si to mohli dopřát. Ale ani to, co provozovali na svých sídlech (a nebyly to zábavy ledajaké), je dostatečně neuspokojovalo. Rozhodli se proto k podniku, jehož charakteristika je citována o pár řádků výše. Koupili opuštěný zámek, do něhož se po důkladných opravách a úpravách nastěhovali, aby tam v naprosté odloučenosti od okolního světa prožili následujících 120 dnů. Jistě tušíte, že se tam nenastěhovali sami. Nebudu vás zatěžovat výčtem všech osob vystupujících v románu (v knize zabírá tři strany), pouze charakterizuji skupiny, do kterých byly rozděleny. Nejvýše samozřejmě stáli naši čtyři páni. Mimo ně tam byly jejich tři manželky (biskup manželku nemá), manželka každého pána je ovšem dcerou jiného z pánů. Další skupinu tvoří čtyři staré prostitutky, nazývané vypravěčkami - za chvíli uvidíme proč. Pak jsou tu čtyři staré dozorkyně, dále osm mladých dívek a osm mladých chlapců ve věku mezi dvanácti a patnácti lety. A nakonec ještě osm mužů mezi pětadvaceti a třiceti lety, zvaných souložníci. Autor neopomene každou osobu zevrubně charakterizovat, zmíní se o jejich původu, tělesných i duševních přednostech i záporech. Mladí chlapci a dívky i půvabné manželky jsou drženi v totálním ponížení a musejí být naprosto ve všem poslušni pánů.

Během 120 dnů se postupně prostřídají všechny čtyři staré prostitutky na čelním místě v hodovním sále a každá po třicet večerů vypráví vždy pět příběhů, se kterými se setkala během své dlouhé kariéry. První vypravěčka začíná tématem "náruživosti první kategorie", po třiceti dnech následují ve druhém dílu druhá vypravěčka s "náruživostmi druhé kategorie" atd.

Co si můžeme představit pod náruživostmi první kategorie? Třeba františkánského mnicha, který exhibuje před malými děvčaty a stříká jim své sperma do obličeje. Nebo muže, který chodil do nevěstince jen proto, aby mu některá z prostitutek mohla nakadit do kalhot a on v nich pak mohl odejít. Příběhů je sto padesát, nemá smysl se jimi podrobně zaobírat, ale z uvedených dvou příkladů je myslím jasné, že - jakkoli se příběhy mohou vymykat normalitě - v podstatě při nich nikdo příliš netrpí.

Náruživosti druhé kategorie jsou společensky méně přijatelné, týkají se často velmi malých dětí, vynucených souloží mezi mladými sourozenci a podobně. U náruživostí třetí kategorie (autor připojil ještě dovětek "... neboli zločinecké sklony a činy") najdeme například homosexuální styk či styk s dětmi - samozřejmě ale vždycky v nějaké nepříliš obvyklé podobě. Dále různé akce s výkaly a zvířaty - obojí bývá využito opravdu velmi nápaditě. Jsou zde příběhy, které oběti sice přežijí v relativním zdraví, jsou ale k smrti vyděšené, protože situace jsou navozovány tak, aby jim skutečně hrozilo bezprostřední nebezpečí smrti. Jedině tím se mohou mužští hrdinové těchto příběhů vzrušit. Postupně ovšem přicházíme ke skutečnému mrzačení - například k oslepení horkým pečetním voskem nebo uřezávání uší. Jeden z nejdrastičtějších příběhů je o muži, který rodičku okamžitě po porodu připoutá nahou ke kůlu, nedaleko od ní položí její dítě a nechá ji sledovat jeho smrt. V příbězích čtvrté kategorie se násilnosti dále stupňují a bez výjimky končí smrtí nebo zmrzačením. Hrdinové těchto příběhů docházejí často uspokojení v okamžiku, kdy oběť umírá. Je tu kupříkladu příběh o muži, který dal mladíka vplést do kola a na jeho těle pak hodoval, dokud chlapec nezemřel, různé varianty příběhu, v němž je některý z rodičů nucen mučit, znásilňovat a vraždit své děti a podobně.

 Kromě těchto příběhů vyprávěných starými prostitutkami ovšem sledujeme ještě naši čtveřici pánů, kteří se vyprávěním nechají často inspirovat při svých vlastních orgiích. Všechno je tu totiž připraveno právě jen pro jejich vzrušení a uspokojení. Jejich manželky, mladé dívky i chlapci, souložníci - všichni slouží jen pro uspokojení pánů. A pánům přinášejí uspokojení pouze věci neobvyklé, především takové, které jejich obětem přinášejí utrpení.

Po sto dvaceti dnech příběh končí slavností, při níž je umučena většina zbývajících účastníků orgií. Zavražděna je mimo jiné také těhotná manželka jednoho z pánů.

Zajímavá je forma knihy. Dá se s trochou nadsázky charakterizovat jako seznam. V první části je 150 příběhů ještě poměrně detailně rozvedeno, autor tu používá obvyklý způsob vyprávění. Ve zbývajících třech dílech ale už jsou jednotlivá témata naznačena jen v bodech. Uvedu příklad ze třetího dílu. Předem se omlouvám za vulgarismy i obsah, těžko mohu vybrat něco, co by někoho nepohoršilo. Pro ilustraci stylu, jakým jsou napsané tři ze čtyř dílů, ale citovat musím.

Sedmý den
/30/ Pán mrdá krocana, jehož hlava je vklíněna mezi stehna ležícího děvčete, takže to vypadá, jako by mrdal děvče do prdele. Současně je i on sám mrdán a v okamžiku výstřiku uřízne dívka krocanovi hlavu.
/31/ Jiný mrdá zezadu kozu, zatímco je bičován. Koza vrhne kůzle, které on rovněž mrdá, ačkoli je to odporné monstrum.
[...]
sedmnáctý den
/81/ Jiný zhasíná velký počet hořících svíček tak, že je strká dívce do kundy, do prdele i mezi ňadra.
[...]
Třiadvacátý den
/108/ Muž vykloubí dívce nohu.
/109/ Jiný, zatímco dívku zezadu mrdá, jí zlomí ruku.
[...]
Osmadvacátý den
[...]
/135/ Muž uřízne dívce nohu. Často to nechá provést jiným mužem ve chvíli, kdy dívku mrdá zezadu.

 V takových bodech je napsáno čtyři sta padesát příběhů. Zatímco na první díl, kde jsou příběhy ještě rozvedené, padne 253 stran, na zbylé tři díly postačí stran 170.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(Elli, 8. 3. 2010 23:22)

Já teda nevim, ale je to normální s*ačka (a to doslova). Já ji začla číst a skončila jsem na 41 straně... Ono číst nějakých 400 stran o hovnech a nemytejch štětkách, není fakt nic pro mě... Jinak v Levnejch knihách ji mají asi za kilo, takže je fakt dostupná, mají tam za pár šušňáků i Justinu a Julietu. Justina ta se dá číst Julieta je an konci docela už nechutná, ale je to čtivý oproti 120 dnům... A poslední co napíšu... spíše než knihu doporučuji film (Pier Paolo Pasolini) Salo, aneb 120 dní sodomy - je ot adaptace té knihy ale vložená do fašistické Itálie - je to sice taky o hovnech, ale alespoň se tam dá ocenit Pasoliho talent.

...

(Odie, 28. 10. 2009 13:02)

Ahojky, zajímavá knížka, stojí za přečtení :) kdybyste ji náhodou někdo chtěli, budu prodávat, v dobrém stavu, 150 kč.. kdyžtak pište na mail odie3@seznam.cz

nechutný

(Geri.g, 28. 1. 2009 21:43)

nechutný, pár stránek, by mi bohatě stačilo

pomoc

(lucka, 24. 7. 2008 21:26)

muzete mi prosim poradit kde muzu stahnout 120 dni sodomy prosim prosim

.........

(Blanch, 14. 5. 2008 1:11)

Mě by teda spíš zajímaly knihy s homosexuální tématikou, neměly byste tip, holky? :) Milostná růže ještě stojí za to! :))) Taky perverznost sama :))
120 Dní se mi svým zvrhlým způsobem líbilo :)))

Lolita

(O-Ren, 2. 10. 2007 16:19)

Blanch:lolitu jsem cetla, je to klasika. takze te ujistuji, ze nic moc perverzniho tam nenajdes. Tim nechci rict, ze to neni kontroverzni, ba naopak. Uz jen to tema. Svym zpusobem je to velice dojemny pribeh a mně osobne bylo pana Humberta Humberta dost lito.

Julietta

(maure, 29. 9. 2007 14:07)

Blanch: četla jsi Juliettu? Taky to je docela síla...

kvalitní čtivo :)

(Blanch, 14. 9. 2007 14:51)

Oh..ano..120 dní Sodomy...nechutné a já se permanentně u toho šklebím, ale zároveň mi to přijde i zábavné a jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne..vím, že blě, ale stejně mi to nedá :))
Zrovna tu knížku mám půjčenou od kamarádky a jsem někde na 240 straně :)
To je fakt síla...větší, než Lady Fuckingham :)))
Ještě si chci přečíst Lolitu, snad ji někde seženu...když už, tak všechno :))
My měli markýze de Sadeho dokonce v četině jako povinnou četbu :)) Ale já ho čtu až teď...je to chlípné a některé scény mi opravdu zvedaly žaludek...ale je to jak ušité pro mou zvrhlou duši :)

Levné knihy

(Lilithka, 6. 6. 2007 13:49)

Tak tam jsem dost často, ale nikdy jsem ji tam neobjevila. Zkusím se příště zeptat. Uvidím, jak se tam na mě budou tvářit :).

Jo a takovéhle dárky... nikdy nejsou špatné :D.

Knihkupectví

(O-Ren, 5. 6. 2007 17:56)

Aloha, koupila jsem ji v knihkupectví, konkrétně v LEVNÝCH KNIHÁCH:-)) Mají tam i více jeho děl. Mám doma Justina a Julietta - dárek od přítele... co tím chtěl asi říct:-))) A to jsem tam zahlédla taky.

Studii...

(Lilithka, 31. 5. 2007 10:00)

tak tos mě ještě víc navnadila, zkusím ji někde sehnat, dostalal jsem peníze k narozeninám, tak si udělám ještě jednu radost. Jenom... koupila jsi to v knihkupectví nebo přes net?

Hmmm

(O-Ren, 24. 5. 2007 22:20)

120 dní Sodomy jsem koupila k vánocům kamarádce... a ještě před tím, než jsem jí zabalila jsem jí skoro celou přečetla:-)Opravdu pro silnější nátury, ale i na zadní straně obalu je napsáno, že čtenář na to má pohlížet spíš jako na studii o ,,velmi zvláštních lidech" než jako na pornografickou literaturu. Ale určitě za přečtení stojí. Ano ano:-)

bohužel

(Lilithka, 22. 5. 2007 21:37)

Ahojky, bohužel ji nemám, ale zaujali mne články na netu o něm. Taky díky tomu mám špatné jméno, víš. Všude kde jsem byla, o něm takhle psali :(. Za to se moc omlouvám. Taky bych ze zvědavosti něco přečetla, ale nikdo z okolí ji nemá. Kdybych ji náhodou sehnala, dám určitě vědět!!!

Ty ji máš?

(Tofiam, 22. 5. 2007 11:12)

Marně se ji snažím někde sehnat... tu knížku, myslím. Nebyla bys někdy tak laskavá a nezapůjčila bys mi ji? :) Jo, jen drobná oprava: je to "Markýz de Sade". Píšeš ho s o na konci a to mi připadá trošku divné.